Masz ochotę na pyszny, świeży sok? Przyda się sokowirówka albo wyciskarka!

Zdrowie to bezcenny skarb, a jednym ze sposobów na utrzymanie dobrej kondycji jest właściwe odżywianie. Chcemy jeść zdrowo, unikać konserwantów i dostarczać organizmowi wszystkiego, co potrzebne. Napoje i soki kupowane w marketach nie zawsze spełniają nasze oczekiwania, lepiej jest samodzielnie pozyskiwać soki!

soki

Dlaczego warto pić świeże soki?

Uzyskane na świeżo soki są skarbnicą witamin, które można bardzo szybko przyswoić. Warto wiedzieć, że u dorosłej osoby pełny proces trawienia owoców lub warzyw zajmuje od jednej do nawet kilkunastu godzin. Soki natomiast są trawione przez organizm błyskawicznie, co daje nam odczuwalny zastrzyk energii. Soki doskonale wspierają układ odpornościowy. Dzięki łatwo dostępnym, wartościowym składnikom, nasze ciało ma zasoby niezbędne do tego, by się bronić i zwalczyć chorobę. Oczywiście najlepiej samodzielnie wyciskać soki.

Sokowirówka czy wyciskarka?

Od wielu lat znane są sokowirówki, ale ostatnio wielką furorę robią wyciskarki do soku. Oba urządzenia działają na innej zasadzie i każde z nich znajdzie swoich zwolenników. W lokalu gastronomicznym, gdy szybko chcemy uzyskać dużo soku, dobrze sprawdzi się sokowirówka.

  • Do tego urządzenia świetnie nadają się: jabłka, marchewki, melony, ananasy, gruszki, winogrona, nektarynki, truskawki, pomarańcze, kiwi, seler. Ze względu na technologię sokowirówki nie poleca się jednak do wyciskania warzyw liściastych. Uzyskany sok jest napowietrzony (z pianką) i nie nadaje się do dłuższego przechowywania.

W sokowirówce pracuje wirujące sito, które ma mikrootwory na ściankach, oraz dno z niewielkimi ostrzami. Ostrza wirujące z sitem mają za zadanie zetrzeć umieszczone w środku owoce i warzywa na jednorodną masę. Gdy urządzenie włączymy, to sito zaczyna się obracać z dużą prędkością, powstaje siła odśrodkowa, która spycha surowiec i dociska go do bocznych ścian. Sok odprowadzany jest przez mikrootwory, cały proces trwa szybko i sok jest błyskawicznie gotowy do spożycia, można zaraz podawać go gościom.

Wyciskarka wolnoobrotowa pozyskuje gęsty, pełen składników odżywczych sok. Urządzenie poradzi sobie doskonale zarówno z twardymi warzywami, jak i miękkimi owocami i warzywami liściastymi, a nawet ziołami! Soki otrzymywane z wyciskarki są o wiele gęstsze i o wiele smaczniejsze niż te z sokowirówki. Mogą być otrzymywane z najprzeróżniejszych warzyw i owoców. Wyciskarka z tej samej ilości produktów może uzyskać o wiele więcej wartościowego soku niż sokowirówka — choć na pewno proces wyciskania będzie się odbywał wolniej.

  • Wyciskarka wolnoobrotowa miażdży powoli składniki wałkiem ślimakowym z prędkością od 40 do120 obrotów wałka na minutę. Otrzymany sok zostaje odfiltrowany, a pulpa z pozostałościami zostaje wypchnięta z wyciskarki oddzielny kanałem.

Dzięki wyciskarce możemy skosztować aksamitnego w smaku soku, bez niepotrzebnej piany. Warto wiedzieć, że sok z wyciskarki wolnoobrotowej może być przechowywany dłużej i zachowuje wszystkie walory smakowe i zdrowotne.

 

soki warzywne

 

Sokowirówka i wyciskarka — podsumowanie

Sokowirówka:

  • to najszybsza metoda pozyskania soku,
  • jest idealna w lokalu gastronomicznym szybkiej obsługi,
  • wyciska duże ilości soku w krótkim czasie,
  • sok jest klarowny i rzadki,
  • pozyskuje sok z większości owoców i warzyw, jednak nie nadaje się do warzyw liściastych i ziół.

Wyciskarka wolnoobrootowa:

  • pracuje wolniej niż sokowirówka, ze względu na niskie obroty proces przygotowania soku się wydłuża,
  • miażdży produkty, a sok pochodzi z włókien roślin,
  • wyciska gęsty, esencjonalny sok z wieloma składnikami odżywczymi,
  • nadaje się do wszystkich warzyw, ziół, orzechów.

Ciesz się codziennie porcją świeżego, własnoręcznie zrobionego soku! Dokładnie takiego, na jaki masz ochotę!

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy!

Zapraszamy do kontaktu!

2020-07-06

Copyright 2015 LODO. Wszelkie prawa zastrzeżone

Czas generowania: 0.051 sek

Projekt: www.8k.com.pl

Wykonanie: www.kotnis.pl