Gastronomia, koronawirus i dezynfekcja

gastronomia i koronawirus

Minęło już trochę czasu od momentu, gdy w Polsce pojawił się Covid-19. Niektórzy mówią, że sytuacja ta ich kompletnie zaskoczyła, a nawet zaszokowała. Nagle znaleźliśmy się w środku filmu katastroficznego, który jednak nie okazał się fikcją, ale trudną rzeczywistością. Dzisiaj narzucone restrykcje już słabną, gdyż wirus się wycofuje, jednak nadal przez długi czas trzeba będzie respektować zwiększony reżim sanitarny. Dotyczy to zwłaszcza restauracji.

W lokalu gastronomicznym musi być czysto

Miejsca, gdzie przygotowuje się posiłki, wymagają systematycznych czynności, dzięki którym utrzymamy nienaganną czystość. Każda restauracja na zakończenie pracowitego dnia powinna być myta. Są też czynności, które należy wykonywać okresowo, w zalecanych odstępach czasowych.  W lokalu gastronomicznym pracuje się według tzw. planu higieny, który uwzględnia cały zakres prac do wykonania, tak aby obiekt utrzymywany był na odpowiednim poziomie czystości i  bezpieczeństwa. Plan higieny wyszczególnia, co trzeba myć, jak często i jaką metodą. Wskazuje na to, jakich preparatów używać i w jakim stężeniu. Plan ten jest po prostu drogowskazem higieny, który chroni nas przed niewłaściwym działaniem i błędami.

Zalecenia w okresie pandemii

Warto wiedzieć, że Główny Inspektor Sanitarny w Polsce, w dniu 13 maja 2020 r. wydał „Wytyczne przeciwepidemiczne dla funkcjonowania gastronomii w trakcie epidemii SARS-CoV-2”. Wynika z niego jasno, że :

  • „Pracodawca jest obowiązany zapewnić osobom zatrudnionym, niezależnie od podstawy zatrudnienia, rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk”.
  • „W przypadku kelnerów i pozostałej obsługi (np. kasjerzy) zaleca się noszenie maseczek oraz rękawiczek lub każdorazowo dezynfekować ręce po wykonanej usłudze”.
  • „Noszenie osłon ust i nosa oraz rękawiczek w przypadku gości lokalu gastronomicznego zajmujących miejsca siedzące i w trakcie konsumpcji nie jest wymagane”.
  • „Przy jednym stoliku może przebywać rodzina lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. W innym przypadku przy stoliku powinny siedzieć pojedyncze osoby, chyba, że odległości między nimi wynoszą min 1,5 m i nie siedzą oni naprzeciw siebie. Wyjątkiem są stoliki, w których zamontowano przegrody, np. z pleksi, pomiędzy osobami.”
  • Czytaj więcej wytycznych tutaj.

Dezynfekcja

Ten ważny proces wymaga zachowania wielu zasad, takich jak odpowiednie stężenie środków dezynfekujących, czas ekspozycji, temperatura. Codziennie kontrolujemy wizualnie pomieszczenia i przeprowadzamy kontrolę mikrobiologiczną (pobieramy wymazy z mytych i dezynfekowanych powierzchni). Rygor ten gwarantuje nam to, że w lokalu gastronomicznym możemy bezpiecznie przygotowywać i podawać posiłki gościom.

Środki czystości, których używamy w obiektach gastronomicznych, muszą spełniać istotne normy. Trzeba wiedzieć, że niestety nie wszystkie dostępne w sprzedaży preparaty je respektują. W ich składzie nie mogą być obecne czynniki, które reagują ze składnikami żywności. Potwierdzeniem bezpieczeństwa jest przede wszystkim atest PZH. Środki czystości muszą skutecznie działać we wszystkich stopniach twardości wody. Skoncentrowana formuła usunie zabrudzenia i bakterie bez żadnego kłopotu. Gdy wybieramy środki do mycia ręcznego, decydujmy się na takie, które cechują się łagodnym działaniem na skórę.

rodki do dezynfekcji

Dobre środki do dezynfekcji lokalu gastronomicznego

Gdy pandemia wciąż jest obecna w naszym kraju, należy się zaopatrzyć w zapas potrzebnych środków. Proponujemy Państwu produkty, które ułatwiają zachowanie higieny i gwarantują zachowanie bezpieczeństwa w lokalach gastronomicznych, hotelach, biurach i zakładach pracy. Są to:

Zapraszamy do współpracy!

Kontakt!

gastronomia

2020-05-27

Copyright 2015 LODO. Wszelkie prawa zastrzeżone

Czas generowania: 0.085 sek

Projekt: www.8k.com.pl

Wykonanie: www.kotnis.pl