Szafy mroźnicze i zamrażarki medyczne- Czy warto zastosować je w swojej aptece?

Branża farmaceutyczna to bez wątpienia jedna z najbardziej wymagających branż na rynku. Od właścicieli aptek zależy zdrowie wszystkich ludzi. Dzięki lekom sprzedawanym w tym miejscu istnieje możliwość realizacji recept i uzyskanie leków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Przechowywanie leków powinno więc odbywać się zgodnie z wszelkimi procedurami prawnymi. Wśród nich wymienić można konieczność przechowywana leków w odpowiednich warunkach cieplnych. Służyć do tego mogą szafy chłodnicze i mroźnicze, dzięki czemu sprzedawane leki będą cechowały się odpowiednią jakością i będą szansą na odzyskanie zdrowia pacjentów. 

Charakterystyka szaf chłodniczych do aptek 

Szafy chłodnicze medyczne to miejsca, w których umieszcza się leki, które wymagają niższej temperatury, niż temperatura otoczenia. To urządzenie służące do przechowywania leków w stałej, obniżonej temperaturze. We wnętrzu szafy chłodniczej panuje temperatura w przedziale 1-10 stopni C. Wysokość temperatury możliwa jest do regulacji, dlatego farmaceuta nie powinie mieć żadnego problemu z określeniem odpowiednich parametrów. W takich miejscach możliwe jest między innymi magazynowani szczepionek, a także leków wyrabianych ręcznie, płytek służących do badania posiewu moczu, a także wielu innych. Systemy Szafy mroźnicze zostały stworzone w taki sposób, aby wahania temperatury wewnątrz szafy były jak najniższe, gdyż duże wahania mogłyby poważnie zaszkodzić jakości leków. Wahania ponadto mogłyby doprowadzić do trwałego zepsucia się wyrobu farmaceutycznego. We wnętrzu maszyn tego typu znajdują się najwyższej jakości agregaty, które spełniają wszystkie normy temperaturowe. 

Jak działają szafy chłodnicze?

 Obecnie na rynku wymienić można wiele urządzeń, dzięki którym możliwe jest przechowywanie leków w odpowiedniej temperaturze. W jaki sposób działają jednak zamrażarki medyczne? Głównym elementem konstrukcji systemu chłodzącego jest sprężarka, która spręża czynnik chłodniczy doprowadzany z parownika. W dalszym kroku powietrze przekazywane jest do skraplacza, w którym dochodzi do jego skroplenia. W ten sposób czynnik chłodniczy dba o to, aby ciepło pobierane było z produktów aptecznych, jakie zostają umieszczone w szafie chłodniczej, a następnie wydala ciepło na zewnątrz urządzenia. Dzięki temu poszczególne produkty mogą zachować dobrą jakość na dłużej. To proste systemy, które gwarantują długie działanie urządzeń chłodniczych do apteki. Po co więc narażać się na problemy związane ze sprzedażą nieświeżych leków lub na ewentualne kart płynące z nieprzestrzegania zasad przechowywania produktów, skoro można zastosować tak wielofunkcyjne i niedrogie rozwiązanie u siebie?

Rodzaje szaf aptecznych chłodniczych

Największym zainteresowaniem cieszą się zazwyczaj szafy apteczne przeszklone. Dzięki nim możliwe jest przechowywanie leku w odpowiednich warunkach, przy jednoczesnym eksponowaniu preparatu. Najczęściej szafy chłodnicze medyczne różnią się rodzaje półek, jakie zastosowane były do ich produkcji. Niektóre z szaf aptecznych posiadają dodatkowe półki, w których można przechowywać niewielkie wyroby medyczne, jak małe leki, płytki, czy szczepionki. Takie szuflady z pewnością ułatwiają organizację w aptece. Zamrażarki medyczne to gwarancja dobrej jakości leku oraz możliwość przechowywania leku na dłużej. 

Zaawansowana technologia i pełne bezpieczeństwo

Ze względu na fakt, iż leki przechowywane muszą być w specjalnych warunkach, warto rozważyć dodatkowe funkcje, jakie oferują producenci, sprzedając szafy mroźnicze do aptek. Jednym z udogodnień może być moduł alarmowy, który informuje nas o tym, iż temperatura w szafie chłodniczej jest zbyt duża lub zbyt mała od określonej wartości. Informuje ona o tym fakcie najczęściej dźwiękowo. Taka niewielka elektronika pozwala na zachowanie najwyższej jakości leków oraz zapobiegnięcie popsuciu się niektórych z nich. Niektóre szafy chłodnicze medyczne posiadają dodatkowe moduły GSM, które wysyłają powiadomienie SMS. To dobre rozwiązanie, gdyż właściciel apteki zaniepokojony sygnałem, może pojechać do apteki, aby ustawić urządzenie w sposób optymalny dla leków. 

Szafy chłodnicze a poprawa wyglądu apteki

Apteki to miejsca, w których oczywiście dokonuje się zakupu wyrobów farmaceutycznych. Warto więc zadbać o to, aby poszczególne leki prezentowały się jak najlepiej. Szafy mroźnicze medyczne w niektórych wariantach mogą unowocześniać wnętrze oświetleniem LED. Dzięki temu leki prezentują się znacznie lepiej. W czasie pochmurnych dni ich widoczność jest lepsza, zwłaszcza dla osób, które skarżą się na popsucie jakości wzroku. Starsze osoby docenią więc fakt, iż szafy mroźnicze do aptek stanowią dla nich ogromne udogodnienie. Warto więc pomyśleć o zakupie tego typu, kiedy jesteśmy na etapie urządzania naszej apteki. To ogromna inwestycja na lata wpływająca nie tylko na jakość oferowanych leków, ale także poziom ich sprzedaży. Dobrze wyeksponowane leki sprzedają się znacznie lepiej niż leki spod lady. 

 O czym warto pamiętać podczas kupowania szafy chłodniczej?

Szafy chłodnicze przeszklone gwarantują nie tylko świeżość leków, ale także poprawę wyglądu naszego wnętrza apteki. Prezentują się niezwykle dostojnie i sprawiają, że ich lepsza ekspozycja gwarantuje sprzedaż leków. O czym warto jednak pamiętać podczas zakupu szaf medycznych do przechowywania leków? Warto mieć na uwadze przede wszystkim to, aby nie kupować pierwszych produktów, jakie wpadną nam w oko. Taki zakup może zakończyć się fiaskiem, ponieważ tanie egzemplarze z pewnością nie będą służyły tak długo i bezawaryjnie, jak produkty oferowane przez sprawdzonych sprzedawców, którym zależy na oferowaniu jak najwyższej jakości produktów. Podczas zakupu warto także wziąć pod uwagę zakup szaf z dodatkowymi modułami alarmującymi o nieprawidłowej temperaturze, gdyż to pozwoli na zadbanie w jeszcze większym stopniu o jakość leków. Co ciekawe, w szafach chłodniczych umieszczane mogą być nie tylko leki, ale także płytki do oddawania wymazów, szczepionki oraz inne wyroby farmaceutyczne, które wymagają odpowiedniej temperatury. 

2020-03-20

Copyright 2015 LODO. Wszelkie prawa zastrzeżone

Czas generowania: 0 sek

Projekt: www.8k.com.pl

Wykonanie: www.kotnis.pl