Funkcjonalna zmywarka gastronomiczna — jaką wybrać?

Jak dobrać zmywarkę gastronomiczną

Potrawy podane na pięknie błyszczącej zastawie prezentują się wspaniale. W profesjonalnej kuchni zmywarka gastronomiczna jest niezbędna, to nie tylko wygoda, ale i oszczędność czasu oraz pieniędzy. Zmywanie może być wydajne, a przy tym bardzo krótkie. Warto zainwestować w sprzęt dobrej jakości!

Zmywarka gastronomiczna jest inna od tej, którą mamy w domu. Ta profesjonalna ma przede wszystkim większą wydajność i respektuje standardy BHP. Mowa w nich np. o tym, że zmywarka musi wyparzać naczynia w temperaturze co najmniej 80-90 stopni Celsjusza. W urządzeniach do użytku domowego temperatura wyparzania nie przekracza zwykle 70 stopni Celsjusza. Ponadto w zmywarkach domowych cykl mycia trwa średnio 30 minut, natomiast w  zmywarce gastronomicznej taki proces rzadko przekracza 3 minuty. Przy dużej ilości naczyń mycie w profesjonalnej zmywarce przynosi duże oszczędności w opłatach za prąd i wodę.

W sprzedaży możemy dzisiaj znaleźć bogatą ofertę zmywarek gastronomicznych — uniwersalne, kapturowe, zmywarki typowo do szkła albo garnków. Przy wyborze urządzenia należy wziąć pod uwagę potrzeby naszego przedsiębiorstwa, ilość obsługiwanych codziennie klientów i wydajność danego sprzętu.

Wybierz swoją zmywarkę gastronomiczną!

W gastronomii stykamy się z różnymi rodzajami naczyń, które mogą wymagać od właściciela  zakupienia konkretnego typu zmywarki. Producenci oferują wiele urządzeń do wyparzania i mycia naczyń oraz sztućców. Na stronach Lodo.pl znajdą Państwo sprzęt doskonałej jakości, który spełnia wysokie wymagania.

  • Gdy w restauracji znajduje się wiele typów różnych naczyń, można wybrać zmywarkę uniwersalną.
  • Jeśli w lokalu podaje się dużo alkoholu i napojów, to warto zdecydować się na zmywarkę do szkła.
  • W każdej kuchni przyda się także zmywarka do garnków i tac, która pomieści naprawdę duże naczynia.
  • W wielkich obiektach gastronomicznych znakomicie sprawdzi się zmywarka kapturowa.

Decydując się na dany model warto sprawdzić programy mycia. Mogą one różnić się w poszczególnych zmywarkach długością, a także temperaturą. Lepiej jest, gdy zmywarka posiada kilka różnych programów, wtedy jest bardziej uniwersalna, a mycie można dostosować do konkretnych naczyń.

Jak prawidłowo podłączyć zmywarkę?

W procesie zmywania niezwykle istotna jest woda. Znajdują się w niej składniki, które mogą osadzać się nie tylko na częściach zmywarki, ale także na mytych naczyniach. Twardość wody podaje się zwykle w stopniach niemieckiej skali:

  • do 7 stopni woda jest miękka,
  • 7-14 woda  jest średnio twarda,
  • 14-21 stopni woda jest twarda,
  • powyżej 21 stopni woda jest bardzo twarda.

Najlepszą wodą pod zmywarki gastronomiczne jest woda od 1 do 3 stopni w skali niemieckiej. Jeśli woda jest twardsza, trzeba dodawać więcej środka myjącego i nabłyszczającego. Dlatego, w zależności od jakości wody, poleca się stosowanie uzdatniacza do wody, który powoduje jej zmiękczanie.

Kolejnym warunkiem,  jaki musi zostać spełniony, aby w lokalu można było załączyć zmywarkę gastronomiczną, jest odpowiednia instalacja elektryczna w lokalu. Zmywarki o dużej wydajności wymagają zasilania tzw. 3 fazowego o napięciu 400V. W przypadku zmywarek do szkła, gdzie wydajność jest znacznie niższa, średnio wystarcza zasilanie 1 fazowe 230V.

Zmywarka z pompą odpływu czy z odpływem grawitacyjnym?

  • Jeśli w lokalu znajduje się odpływ wody w podłodze w pobliżu zmywarki, wtedy zainstalować można zmywarkę z odpływem grawitacyjnym. Wodę wypuszcza się podobnie jak z  wanny – wystarczy wyciągnąć korek i woda spływa swobodnie do kanalizacji.
  • Jeśli odpływu nie ma w podłodze, ale odpływ wody jest umiejscowiony w ścianie na wysokości 30-40 cm, wtedy także można podłączyć zmywarkę do odpływu grawitacyjnego, ale urządzenie trzeba podnieść do góry na podwyższenie, na wysokość ok. 30-40 cm. Warto w takiej sytuacji kupić od razu podstawę do zmywarki, która pozwoli także na dodatkowe przechowywanie.
  • Gdy w lokalu funkcjonuje standardowa kanalizacja ścienna (na wysokości 30-40 cm), można także pomyśleć o zmywarce z tzw. pompą odpływu. Urządzenie stawia się wtedy na podłodze, a po zakończeniu pracy woda jest usuwana za pomocą pompy.

Wyposażenie zmywarki gastronomicznej

Standardowym wyposażeniem zmywarki gastronomicznej są kosze płaskie do mycia szklanek i talerzy oraz koszyczki do sztućców. Jeśli zmywarka nie posiada dozownika płynu zamontowanego seryjnie, to należy zainstalować zewnętrzne urządzenie do dozowania. Aby proces mycia był skuteczny, należy używać profesjonalnych środków do czyszczenia. Preparaty do domowych zmywarek się nie nadają, warto pamiętać, że działają one w innym cyklu, zmywarka gastronomiczna czyści w ciągu 3 minut.

Zmywarka profesjonalna to urządzenie nowoczesne i sprawne, które oszczędza pracę i czas Twoich pracowników. Dzięki temu mogą oni podjąć inne ważne zadania w kuchni. Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy pomogą wybrać Ci zmywarkę gastronomiczną, która nie zawiedzie Twoich oczekiwań!

 

2019-11-21

Copyright 2015 LODO. Wszelkie prawa zastrzeżone

Czas generowania: 0.004 sek

Projekt: www.8k.com.pl

Wykonanie: www.kotnis.pl